Šmarska cesta 3
1291 Škofljica
V naši občini že dolgo stremimo k izboljšanju položaja mladih in hkrati gradimo strukturo, ki bo omogočala učinkovito mladinsko organiziranje ter kakovostno mladinsko delo. Naša ključna vizija je omogočiti mladim avtonomijo v lokalni skupnosti, kjer bi lahko aktivno sodelovali in soustvarjali prihodnost. V ta namen smo že dosegli pomembne mejnike – odprli smo Mladinskega dom na Lavrici, medtem ko bo drugi center »Špica« na Škofljici, ki je v zaključni fazi, kmalu zaživel. Prav tako bodo mladi dobili svoje prostore v večnamenski dvorani v Glinku.
Pred dnevi sta predstavnici občinske uprave, Kristina Božič in Martina Rako, ki sta odgovorni za družbene dejavnosti in delo z mladimi, sodelovali na študijskem obisku v Potsdamu. Udeležili sta se nemškega nacionalnega kongresa mladinskega dela, 4. Bundeskongress Kinder- und Jugendarbeit. Obisk je bil osredotočen na pridobivanje novih znanj, širjenje obzorij in izmenjavo dobrih praks na področju mladinskega dela.
Na kongresu sta sodelovali skupaj s predstavniki nacionalne agencije Movit, Mreže MaMa, Javnega zavoda Mladi zmaji, Urada RS za mladino, Mladinskega sveta Slovenije, občine Ig, občine Ljubljana ter drugimi ključnimi akterji v slovenskem mladinskem prostoru. Njihova gostiteljica je bila nemška nacionalna agencija Jugend für Europa.
Kongres je ponudil vrsto navdihujočih predavanj, med katerimi sta Kristini in Martini še posebej v spominu ostali predavanji predstavnikov mladih iz Portugalske, Nemčije in Slovaške. Ti mladi aktivno delujejo v okviru programa Erasmus+ in posvečajo veliko pozornosti vključevanju mladih iz socialno šibkejših okolij v mednarodne izmenjave. Posebej zanimivo je bilo tudi predavanje o neformalnem izobraževanju, ki poudarja pomen učenja izven klasičnih izobraževalnih okvirjev.
Od slovenskih predavateljev je izstopala gospa Katarina Gorenc iz Mestne občine Ljubljana, ki je predstavila razvoj mladinskih centrov v Ljubljani, kar je navdih za nadaljnji razvoj tovrstnih centrov tudi v naši občini. Študijski obisk se je odvijal na Univerzi v Potsdamu in njeni okolici, kjer so se predstavile različne organizacije, ki delujejo na področju mladinskega dela. Obisk sta zaključili z ogledom mladinskega izobraževalnega centra Hoch Drei, kjer sta imeli priložnost iz prve roke spoznati, kako centri delujejo v praksi.
Takšni dogodki in sodelovanja so ključni za prihodnji razvoj mladinskega dela v naši občini, saj nam omogočajo vpogled v dobre prakse ter navezovanje pomembnih stikov, ki bodo prispevali k nadaljnji krepitvi mladinskih struktur v lokalnem okolju in izvajanje Evropske agende za mladinsko delo.